Komparativna analiza rezultata dvofaznog strujanja u cevi oružja

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - X naučni skup

Razmatra se unutrašnje balistički problem procesa opaljenja u cevi oružja. Koristi se matematički model tzv. dvofaznog strujanja, koji se opisuje sistemom gasodinamičkih parcijalnih diferencijalnih jednačina, ne ulazeći u njihovo izvođenje. Sistem parcijalnih diferencijalnih jednačina rešava se numerički pomoću teorije konačnih razlika. Pri izboru numeričke šeme vodi se računa o uslovima stabilnosti i konvergencije. Proračun po matematičkom modelu realizovan je na personalnom računaru. Daje se metoda eksperimentalnog određivanja pritiska barutnih gasova i brzine projektila sa rezultatima merenja. Rezultati merenja se analiziraju i upoređuju sa rezultatima matematičkog modela, daju se određeni zaključci i smernice za dalji rad na problemu.

ISBN: 978-99955-26-25-2
Ključne reči: unutrašnja balistika, model dvofaznog strujanja, cev oružja, komparativna analiza rezultata

author  = {L. Tančić and D. Regodić},
  title   = {Komparativna analiza rezultata dvofaznog strujanja u cevi oružja},