Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - X naučni skup

Područje Semberije je u prošlosti imalo, pa i dan danas ima evidentne probleme u vodosnabdjevanju ruralnog stanovništva kvalitetnom vodom za piće. Taj problem se u ranim sedamdesetim godinama dvadesetog vijeka pokušavao riješiti u sjevernom dijelu Semberije sa izgradnjom ograničenog broja eksplatacionih mjesta podzemnih voda arteske izdani. U to vrijeme to je bio broj od deset eksploatacionih mjesta pravilno raspoređenih prema gustini naseljenosti stanovništva tog dijela Semberije. Dostupni podaci pokazuju da se kvalitet vode za piće cijenio isključivo na osnovu opštih parametara kvaliteta. U vremenu od tada do danas, podignut je veliki broj esploatacionih mjesta arterske izdani u privatnoj režiji sa vrlo sumljivim stručnim pristupom. Rezultat toga, a što pokazuje ovaj rad, je da danas na ovom području imamo preko 150 eksploatacionih mjesta arterske izdani, sa sadržajem teških metala koje prekoračuju dozvoljene vrijednosti.

ISBN: 978-99955-26-25-2

author  = {M. Savić and �. Ostojić},
  title   = {Inventarizacija i monitoring stanja eksploatacionih mjesta arteske i subarteske izdani sa naglaskom na identifikaciju teških metala područja Semberije},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2011},