Glavni faktori uticaja virtuelizacije tipa I na forenzičku istragu

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - VIII naučni skup

Distribuirano Internet računarstvo (Cloud Computing, CC) donosi nove servise, ali i nove tipove ranjivosti koje unosi virtuelno okruženje klijentske i serverske strane. Bezbednost CC sistema je kritičan faktor, a zahteva primenu svih poznatih servisa zaštite, ali i specifičnih rešenja za pokrivanje novih tipova ranjivosti. Literaturni podaci sugerišu da politika zaštite u virtuelnom okruženju zavisi od ugovora o nivou servisa (Service Level Agreement, SLA) između davaoca i korisnika CC servisa; da virtuelna mašina ima prednosti u odnosu na fizičku, u procesu digitalne forenzičke istrage prisustva malicioznih programa i da su poznate neke prednosti virtuelne mašinske introspekcije – VMI, kao alata u procesu forenzičke istrage. Malo je dostupnih radova o glavnim faktorima uticaja virtuelizacije tipa I na proces forenzičke istage. U ovom radu su eksperimentalno verifikovani glavni faktori uticaja virtuelizacije tipa I na digitalnu forenzičku istragu u ograničenom virtuelnom okruženju MS servera 2008 R2 i Hyper –V programa koji omogućava podizanje VM sa različitim operativnim sistemima. Neke pretpostavke ukazuju da je potrebno dublje istraživanje značaja virtuelizacije tipa II za digitalnu forenzičku sitragu.

author  = {G. Grubor, A. Njeguš and N. Ivaniš},
  title   = {Glavni faktori uticaja virtuelizacije tipa I na forenzičku istragu},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2011},
  year    = 2011,