Povećanje stepena bezbednosti VPN

Autori: Dejan Savić

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - VIII naučni skup

Virtuelne privatne mreže su prisutne u svakodnevnom životu. Realizuju se različitim tehnologijama od kojih svaka ima i prednosti i mane. Aspekt bezbednosti je jedan od ključnih detalja kojem se posvećuje puno pažnje pri njihovoj realizaciji. U ovom radu je predloženo poboljšanje bezbednosti virtuelnih privatnih mreža i izvršena je realizacija predloženog rešenja. Suština poboljšanjaje u izmeštanju parametara za uspostavu VPNveze i pripadajućih kriptografskih ključeva na smart karticu, kao medijum koji je sigurniji od fajl sistema. Sa druge strane, čitanje parametara sa smart kartice je kompleksan zadatak za kriptografske aplikacije, tj. mnogo jednostavnije je čitanje fajlova. Iz ovih razloga, realizacija predloženog rešenja obuhvata kreiranje virtuelnog fajl sistema koji čita pomenute parametre sa smart kartice i omogućava njihovo korišćenje od strane aplikacije koja realizuje VPNvezu.Po prestanku korišćenja aplikacije virtuelni fajl nestaje iz memorije i ne ostavlja trag na memorijskim medijumima računarskog sistema. Izvršena je analiza realizovanih test aplikacija na Linux/UNIX mašinama, a korišćene su Java kartice.
Ključne reči: Virtuelne privatne mreže, virtuelni fajl sistem, FUSE, PC/SC Lite, Java Card

author  = {D. Savić},
  title   = {Povećanje stepena bezbednosti VPN},