Francuska pravna revolucija i razvoj evropske moderne ustavnosti

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - VIII naučni skup

Moderna evropska ustavnost razvijala se pod uticajem Britanske, Američke i Francuske revolucije, pri čemu treba istaći da je uticaj Francuske revolucije na razvoj ustavnosti, obzirom na njenu autohtonost i orginalnost, bio najveći i najneposredniji. Ostvarivan je na dva načina. Kroz uticaj opšteg duha ideja Francuske revolucije u pravcu oslobađanja ljudskog društva od stega starog feudalnog poretka (Ancien Regime-a), te putem revolucionarnih deklaracija i ustava u kojima su ove ideje otjelotvorene. Najznačajnija među ovim aktima je Deklaracija o pravima čovjeka i građanina iz 1789 godine. koja je u obliku preambule našla svoje mjesto u prvom evropskom pisanom ustavu, nakon čega su se revolucionarne ideje koje je sadržavala, počele izobražavati u suštinske ustavne promjene, najprije u Francuskoj, a potom i u zemljama Evrope.

ISBN: 978-99955-26-21-4
Ključne reči: Francuska pravna revolucija, Deklaracija o pravima čovjeka i građanina (1789), ustavnost, pravna država, sistem odgovornosti

author  = {E. Huseinspahić},
  title   = {Francuska pravna revolucija i razvoj evropske moderne ustavnosti},