Antidiskriminacioni okvir u Bosni i Hercegovini i zemljama Evropske unije

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - VIII naučni skup

Na putu ka Evropskoj uniji, zemlje zapadnog Balkana će morati (kroz proces harmonizacije domaćeg prava sa komunitarnim) da sprovedu značajne reforme i uvedu neke nove pravne institute u svoje nacionalne pravne sisteme. Jedna od novina jeste i potpuni i efikasni antidiskriminacioni sistem, kao brana kršenju ljudskih prava i oslonac razbijanju predrasuda i stereotipova u društvu. Bosna i Hercegovina u ovom smislu nije izuzetak. Ovaj rad bi trebalo da pruži formalnu ocenu kvaliteta antidiskriminacionog zakonodavstva u BiH, pre svega kroz analizu novodonetog Zakona o zabrani diskriminacije, putem njegovog poređenja sa sličnim zakonskim rešenjima u regionu i državama-članicama Evropske unije.

ISBN: 978-99955-26-21-4
Ključne reči: diskriminacija, antidiskriminacioni okvir, Evropska unija, harmonizacija, međunarodno pravo

author  = {M. Reljanović},
  title   = {Antidiskriminacioni okvir u Bosni i Hercegovini i zemljama Evropske unije},