Suverenitet kao strukturalni element države u 21. vijeku

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - VIII naučni skup

Pitanje suvereniteta država već je dugo prisutno u međunarodnim odnosima. Da je država suverena to u suštini znači da na njenoj teritoriji nema veće vlasti od njene vlasti. Do početka dvadesetog vijeka na teritoriji država primjenjivano je na sve građane domaće pravo, a kada je došlo do povećanja razmjena roba i usluga među držvama od tog pravila moralo se odstupiti. Razvoj međunarodnih odnosa i ekonomska ekspanzija, uz promjenu političkih odnosa na svjetskoj sceni neminovno su doveli i do promijenjenog odnosa po pitanju suverenosti država, čak do te mjere da je pitanje suvereniteta u potpupnosti dovedeno u pitanje pošto su neke međunarodne i globalne organizacije postale snažnije i bitnije od samih država, tako da je sve veći broj onih koji govore o tzv. relativizaciji pojma suvereniteta u dvadeset prvom vijeku.

ISBN: 978-99955-26-21-4
Ključne reči: suverenost, država, državni suverenitet, globalizam, međunarodne organizacije, nacionalne države, multinacionalne kompanije

author  = {D. Jovičić},
  title   = {Suverenitet kao strukturalni element države u 21. vijeku},