Ustanova braka u kontekstu društveno ekonomskih dešavanja u Srbiji u XIX veku

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - VIII naučni skup

Srbija je dugo bila bez sopstvenih zakona jer joj je viševekovno robovanje pod Turcima onemogućilo potpuni kontinuitet sa izvorima srpskog srednjovekovnog prava. Dolazak Turaka na srpske prostore zaustavio je recepciju rimskog prava (koja je otpočela još u okviru srpske srednjovekovne države) ali nije prekinuo u potpunosti pravni kontinuitet sa srednjovekovnom srpskom pravnom tradicijom; tome je posebno doprinela Pravoslavna crkva koja je bila najvažniji čuvar srpske pravne tradicije. Ovaj rad govori o ustanovi braka kroz istoriju Srbije devetnaestog veka. U vremenu viševekovne osmanlijske vlasti u regulisanju porodičnih odnosa, a time i bračnih, izvlače se iz zaborava običaji: otimanja devojaka i kupovine mlade, kao i samovoljni raskidi bračne zajednice. Poseban pečat sveukupnim bračnim odnosima daje knez Miloš koji se itekako meša u porodične, odnosno bračne odnose svojih ''podanika''.

ISBN: 978-99955-26-21-4
Ključne reči: brak, porodica, običajna pravila ponašanja, bračna politika kneza Miloša, postupak za zaključenje braka

author  = {N. Deretić},
  title   = {Ustanova braka u kontekstu društveno ekonomskih dešavanja u Srbiji u XIX veku},