Stanje i perspektive harmonizacije krivičnog prava Evropske unije

Autori: Mitar Kokolj

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - VIII naučni skup

Cilj ovog rada je da se prikaže trenutno stanje u procesu harmonizacije krivičnog prava Evropske unije i da se analiziraju pravci dalje harmonizacije propisa u tom pravnom sistemu. Krivičnopravna oblast je u dosadašnjoj izgradnji prava Evropske unije (komunitarnog prava) bila manje predmet harmonizacije od ostalih pravnih oblasti, ali je sa uspostavljanjem III stuba Evropske unije dobila na značaju, pa je to dovelo i do većeg interesovanja u pravnoj analitici. Radi sveobuhvatnog pristupa temi, autor se u ovom radu osvrće na dosadašnje modele prenosa nacionalnog suvereniteta na više asocijacije i nove oblike pravnih sistema. Posebna pažnja u radu je posvećena krivičnom pravu Evropske unije na način da su prikazani dokumenti kojima se ono sukcesivno stvaralo, a radi isticanja pravaca daljeg njegovog razvoja analiziran je Ustav Evropske unije koji još nije stupio na snagu, ali koji predviđa niz novih rešenja sa ciljem izgradnje sistema krivičnog prava Evropske unije. Autor se u radu bavi i drugim pitanjima od značaja za izgradnju tog prava, a posebno izvorima, specifičnoj evropskoj kontroli kriminaliteta, saradnji i uzajamnoj pomoći (policijskoj i sudskoj).
Ključne reči: Harmonizacija, komunitarno pravo, Evropska unija, krivično pravo, policijska saradnja, sudska saradnja

author  = {M. Kokolj},
  title   = {Stanje i perspektive harmonizacije krivičnog prava Evropske unije},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2011},