Pravna zaštita topografije integrisanog kola

Autori: Jasna Pak

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - VIII naučni skup

Poluprovodnici se koriste za rad elektronskih uređaja. To zahteva izradu topografije, tj. trodimenzionalni model elektronskih komponenti za elektronsko kolo. Tehnologija poluprovodnika je od suštinskog značaja za industrijski razvoj svake zemlje. Razvoj te tehnologije zahteva značajna finansijska ulaganja. U isto vreme, topografije mogu da se kopiraju što umanjuje povraćaj sredstava koja su uložena. Da bi se obezbedila efikasna pravna zaštita međunarodnim sporazumima su utvrđena specifična pravna pravila o zaštiti topografije u okviru prava industrijske svojine. Direktiva EZ o pravnoj zaštiti topografije poluprovodničkih proizvoda takođe je utvrdila specifična pravila o zaštiti topografije poluprovodničkih proizvoda koja se odnose na neke osnovne principe (ko i šta treba da se zaštiti, isključivo pravo na osnovu koga titular može da dozvoli ili zabrani neke radnje, ograničenja prava i trajanje zaštite). Ostala pitanja mogu da se regulišu nacionalnim pravom država članica. Donošenjem Zakona o zaštiti topografije integrisanog kola Srbija je usaglasila svoje pravo sa međunarodnim standardima u toj oblasti. Međutim, ima otvorenih pitanja posebno u pogledu zaštite domaćih proizvođača poluprovodnika u drugim državama.

ISBN: 978-99955-26-21-4
Ključne reči: poluprovodnik, topografija, komercijalna eksploatacija, isključiva prava, reciprocitet, zaštićeno lice

author  = {J. Pak},
  title   = {Pravna zaštita topografije integrisanog kola},