Suverenost kao realnost države (vlasti) ili njen istorijski (i izgubljeni) mit

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2011

Oblast: Sinergija - VIII naučni skup

Suverenost je tekovina moderne države. Svoje postojanje duguje francuskompravnom piscu Žan Bodenu koji ju je definisao kao svojstvo vlasti koja ne zavisi niod koje druge vlasti niti može biti pravno ograničena. Neograničenost suverenosti upravnom smislu ne znači da je ona to i u društvenom smislu. Pravna neograničenostdržavne vlasti ne sme da se izjednači sa njenom samovoljom. To ne znači bukvalnoapsolutnu vlast i pravo države da radi šta hoće već samo to da je pravno najviša ineograničena.

ISBN: 978-99955-26-21-4
Ključne reči: pravna neograničenost, nedeljivost, nezavisnost, neprekidnost

author  = {V. Mihajlović},
  title   = {Suverenost kao realnost države (vlasti) ili njen istorijski (i izgubljeni) mit},