Granični kapacitet turističkog prostora

Autori: Marija Maksin

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

U radu se analizira granični kapacite turističkog peostora. Obrađuje se kapacitet prostora i životne sredine i ukazuje na pristup proceni i utvrđivanju graničnog kapaciteta prostora na područjima koja su osteljiva na pritiske turizma. Polazeći od objašnjenja sociokulturnog i prihološkog kapaciteta prostora, ukazuje se na problem njegovog utvrđivanja i ostvarivanja u praksi. U radu se daje primer zoniranja prostora i utvrđivanja graničnog kapaciteta za područje kulturnog nasleđa na UNESCO Listi svetskog kulturnog i prirodnog nasleđa. Procena i utvrđivanje graničnog kapaciteta prostora je složen postupak i proces koji podrazumeva monitoring i re-evaluaciju kapaciteta i upravljanje dinamičnim razvojem turizma.
Ključne reči: turistički prostor, granični kapacitet, kapacitet prostora, kapacitet životne sredine, sociokulturni i psihološki kapacitet.

author  = {M. Maksin},
  title   = {Granični kapacitet turističkog prostora},