Organizovanje upravljanja razvojem turizma na nivou Republike Srpske

Autori: Tatjana Vujić

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Jedna od specifičnosti primene marketinga u turizmu proizilazi iz više nosilaca marketing aktivnosti. Proces organizovanja na destinaciji će osigurati uspeh, ukoliko se obezbedi podrška i uključivanje tri glavne grupe učesnika: vlasti, turističke privrede, lokalne zajednice i ostalih zainteresovanih stakeholdera. Imajući u vidu postojanje različitih interesa pomenutih grupa, neophodno je da oni budu integrisani u stvarnu organizaciju saradnje. Svakako da je uticaj lokalnih vlasti najdominantniji usled njene nadležnosti oko upotrebe resursa (vode, zemljišta, energije) i izdavanja odobrenja za građenje objekata na njenoj teritoriji. Ipak, na višim nivoima vlasti se obezbeđuju podsticaji za turistički razvoj, donacije, stručni saveti, poslovi promocije preko Nacionalne turističke organizacije, a takođe utiču i na razvoj infrastrukture (putna i avio mreža). Da bi se ovi različiti interesi objedinili i delovali kroz koordinisanu strategiju, neophodno je obezbediti odgovarajuću organizacionu strukturu. Za uspešan razvoj turističke destinacije i realizaciju strategijskih ciljeva razvoja turizma u Republici Srpskoj, jedan od bitnih preduslova jeste postojanje i primena savremene koncepcije organizovanosti poslovne i turističke politike.
Ključne reči: Nacionalna turistička organizacija, značaj, zadaci i funkcije.

author  = {T. Vujić},
  title   = {Organizovanje upravljanja razvojem turizma na nivou Republike Srpske},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,