Zanemarivanje i zlostavljanje djece

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Uvod. Forme zanemarivanja i zlostavljanja dece su višestruke. Na osnovu prekida komunikacije između roditelja i djece stvoreno je više etioloških klasifikacija. Cilj rada je utvrđivanje formi i učestalosti zlostavljanja i zanemarivanja dece u BiH. Metode. Na osnovu retrospektivno ispitivanja objektivizovan je broj ugrožene zanemarene i zlostavljene djece u BiH u periodu od.2000 do 2005.g... Poređene su dve grupe dece. Prvu grupu (N=90) čine zlostavljana deca uzrasta od 0-18 godine, a kontrolna grupu (N=90) čine deca koja su imali «prolazne razvojne» krize. Značajnost razlike između grupa ispitanika je utvrena pomoću t-testa. Rezultati. Najteži oblici zanemarivanja i zlostavljanja djece u BiH utvđenu su u ok-viru porodice. Porodični uzroci su: prožimajući (51%), raspad (11,10%), smrt u porodici (11,10%), odsustvo iz porodice (11, 10%), loše roditeljstvo (15,50%9, slaba podrška (18, 80%) i loši odnosi partnera (15,50%), a uz to i stresogeni, edukativni i društveni uzroci. Zaključak: najčešći uzrok zanemarivanja i zlostavljanja djece utvrdjen je u porodici, ali veliki značaj imaju i mikro i makrosocijalni uticaji. Forme zanemarivanja i zlostavljanja djece su: emocionalno, konativno, kognitivno i seksualno. S obzirom na mogućnost razvijanja mentalnih oboljenja i poremećaja ponašanja, potrebna su nova istraživanja kao i razvoj ustanova za zaštitu mentalnog zdravlja djece i mladih.

author  = {M. Novaković},
  title   = {Zanemarivanje i zlostavljanje djece},