Pravna država: ideal ili stvarnost

Autori: Maša Alijević

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Pravna država je ona u kojoj se općenito poštuju ustavne slobode i prava čovjeka i građanina , u kojoj se poštuje načelo ustavnosti i zakonitosti, u kojoj su sudovi nezavisni i u kojoj djeluje podjela vlasti, te u kojoj su svi nosioci državnih funkcija politički i pravno odgovorni – za takvu državu se kaže da je pravna država tj. država gdje sve službene osobe djeluju samo na temelju pravnih normi, a ne samovoljno i gdje je veoma ograničeno diskreciono odlučivanje. Osnovno načelo pravne države je zapravo to da sva pravna pravila koja su donešena i koja su na snazi, imaju podjednako dejstvo kako za one koji upravljaju, tako i za one kojima se upravlja. Rad sadrži i ostala načela koje jednu državu čine pravnom. Bosna i Hercegovina još uvijek nije pravna država, ali uz dosadašnje pozitivne pomake, na dobrom je putu da to postane. Ohrabrujuća je činjenica da zapravo pravna država prema definiciji ne postoji. Još uvijek se radi samo o idealnoj državi čija sva načela nijedna država nije ispunila u potpunosti.
Ključne reči: pravna država, idealna država, Bosna i Hercegovina, vladavina prava.

author  = {M. Alijević},
  title   = {Pravna država: ideal ili stvarnost},