Fiskalni suverenitet u ustavnom sistemu Bosne i Hercegovine

Autori: Darko Golić

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Skroman obim nadležnosti BiH, priroda i struktura ove države nisu nametali potrebu za uspostavljanjem njenog prava na izvorne prihode. Ipak, pod pritiskom međunarodne zajednice, te zahtevima za priključenje određenim evro-atlantskim integracijama, entiteti su deo svojih nadležnosti preneli na zajedničku državu. Tako su prenesene nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja. Uspostavljanjem Uprave za indirektno oporezivanje i donošenjem Zakona o sistemu indirektnog oporezovanja i Zakona o porezu na dodatu vrednost, fiskalni suverenitet entiteta je ograničen, njegov značajan deo prenesen na državu. Iako iskustva ukazuju na pozitivne efekte jedinstvenog regulisanja i prikupljanja indirektnih poreza, hronični problemi bosansko-hercegovačkog društva su i u ovoj oblasti ostavili svoj pečat. Raspodela sredstava sa jedinstvenog računa je konstantno predmet sporenja, usled nepostojanja preciznih, dovoljno objektiviziranih kriterijuma raspodele, a stanje dodatno otežava tendencija za povećanjem administracije na državnom nivou, iz čisto političkih i opravdanih razloga, sa aspekta efikasnosti, ekonomičnosti i ustavne podele nadležnosti.
Ključne reči: fiskalni suverenitet, ustav BiH, entiteti, indirektni porezi

author  = {D. Golić},
  title   = {Fiskalni suverenitet u ustavnom sistemu Bosne i Hercegovine},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},