Mobing na radu

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

U ovom radu autor pojmovno definiše mobing, njegove pojavne oblike, moguće uzroke i posljedice mobinga. Sa pravnog aspekta mobing se karakteriše kao protivpravno ponašanje kojim se vrijeđa dostojanstvo i integritet ličnosti.Mobingom se vrši psihičko zlostavljanje i proizvode negativne posledice za pojedinca, grupu, samu organizaciju i društvo uopšte. Autor prave razliku između mobinga i diskriminacije ali definiše i njihovu međusobnu povezanost.Mobing, pored poremećaja odnosa među pojedincima i grupama može imati i krivično-pravne i imovinsko-pravne posledice. U uslovima rasta globalne nezaposlenosti stvaraju se predpostavke za povećanje slučajeva mobinga u njegovim raznovrsnim modalitetima.

author  = {M. Janković},
  title   = {Mobing na radu},