Institut međudržavnog usvojenja i međunarodni standardi u BiH

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Za potpuni i harmonični razvoj ličnosti neophodno je da dijete odrasta u porodici uz ljubav i razumijevanje. U tom cilju, svaka država bi trebala da poduzme odgovarajuće mjere koje će omogućiti da dijete ostane na brizi vlastite porodice iz koje potiče. Međudržavno usvojenje treba da pruži prednosti stalne porodice djetetu, za koje se u državi njegovog stalnog porijekla ne može pronaći odgovarajuća porodica. Potrebno je poduzeti sve mjere koje će obezbijediti da međudržavno usvojenje služi u interesu djeteta i poštivanju njegovih osnovnih prava te sprječavanju bilo kojeg oblika zlostavljanja djece (otmica i trgovina djecom).Usvojenje sa elementom inostranosti ne bi trebalo da bude učestalija pojava od ostalih porodično-pravnih odnosa sa elementom inostranosti, jer ga uslovljavaju isti faktori.

author  = {M. Frndić Imamović},
  title   = {Institut međudržavnog usvojenja i međunarodni standardi u BiH},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,