Uticaj žrtve na nastanak krvnih delikata

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Da bi se potpuno i sveobuhvatno istražio kriminalitet, pored fenomenološke i etiološke, potrebno je analizirati i njegovu viktimološku dimenziju. Za objašnjenje kriminološkog aspekta krvnih delikata od izuzetnog je značaja proučavanje uloge žrtve. Kada su u pitanju krvni delikti, kao vrsta kriminaliteta koja nastaje u neposrednim interpersonalnim odnosima, po pravilu u konfliktnim situacijama, onda je ponašanje žrtve koje se ispoljava u vidu „doprinosa“ izvršenju krivičnog dela, svakako vrlo značajan činilac. U radu su prezentirani rezultati do kojih je autor došao u svojim istraživanjima, a koja se odnose na inkriminisana ponašanja žrtava krvnih delikata kao „doprinos“ njihovom izvršenju. Utvrđeno je da je žrtva u 51,67% od ukupnog broja analiziranih slučajeva doprinela sopstvenoj viktimizaciji. Uloga žrtve predstavlja značajan faktor u nastanku krvnih delikata.
Ključne reči: žrtva, viktimologija, krvni delikti, doprinos.

author  = {M. Marković},
  title   = {Uticaj žrtve na nastanak krvnih delikata},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,