Zašto je terorizam teško definisati

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Rad je posvećen pojmovnom određenju savremenog terorizma i problem-ima nauke na putu ka opšteprihvatljivoj definiciji terorizma.U svom radu, pored po-jmovnog određenja, autor nudi svoju definiciju terorizma. Posebna pažnja se posvećuje motivima nosilaca savremenog terorizma uz argumentaciju da je svaki terorizam poli-tički motivisan. U radu je prisutna analiza pojmova i njihovo definisanje, kao što su, pored terorizma, teror, kriminal i gerila. Kritički su analizirane definicije tero-rizma najpoznatijih autora, a posebno se problematizuju akademske i administrativne definicije terorizma koje autor ovog rada naziva definicije ''po naređenju''. U radu se naglšava da se protiv terorističkih aktivnosti i drugih oblika ugrožavanja mora, prvenstveno, boriti samim sistemom države i društva, njegovom snagom, kvalit-etom, vitalnošću, demokratičnošću, koja se nalazi u njegovoj osnovi, pravnom državom i daljim razvojem sloboda i prava građana, te učvršćivanjem tih odnosa u svim oblast-ima društvenog života.
Ključne reči: Teroorizam, Terorističke aktivnosti, Antiterorizam, Teror, Gerila, Međunarodna zajednica, Motivi

author  = {R. Gaćinović},
  title   = {Zašto je terorizam teško definisati},