Značaj i pravni okvir označavanja ekoloških proizvoda u Evropskoj Uniji

Autori: Marija Kostić

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Činjenica je da građani imaju pravo na život u zdravom prirodnom okruženju, što u velikoj meri zavisi od stepena njihove mogućnosti da dobiju na uvid i raspolažu informacijama o životnoj sredini. Izuzetno važan mehanizam kojim se postiže realizacija ovih prava je i mogućnost pristupa informacijama o proizvodima proizvođača čije proizvodne delatnosti i aktivnosti u značajnoj meri utiču na životnu sredinu. Potreba pravnog regulisanja i stvarne implementacije konkretnih mera u oblasti pomenute problematike zainteresovala je kako zakonodavce na nivou Evropske unije, tako i kreatore ekološki održivih delatnosti i industrija na nivou nacionljalnih država. Sa ciljem realizacije pomenutog prava na konkretne informacije, države nastoje da podstaknu proizvođače da dobrovoljno informišu javnost o mogućim efektima svojih delatnosti i proizvoda na životnu sredinu. Ovo dobrovoljno pružanje informacija realizuje se kroz takozvani sistem „eko-oznake“ (ili eko-označavanja). Eko-oznaka Evropske unije predstavlja logo cveta (Flower logo), a proizvodi koji nose ovakvu oznaku šalju jasnu informaciju potrošačima da su korisni za očuvanje zdrave životne sredine. Neprestano raste broj i spektar proizvoda i usluga kojima se u razvijenim državama Evropske unije dodeljuje pravo korišćenja pomenute oznake: sredstva za čišćenje, proizvodi i prerađevine od papira, tekstilni proizvodi, proizvodi za kuću i domaćinstvo, proizvodi za bašte i dvorišta, lubrikanti, servisi i delatnosti vezani za turističke smeštaje i kapacitete.

author  = {M. Kostić},
  title   = {Značaj i pravni okvir označavanja ekoloških proizvoda u Evropskoj Uniji},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,