Cash management u Srbiji

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Cash management je upravljanje tokovima novca privrednog subjekta. Cash management ponuda banke je usmerena na upravljanje svim računima klijenta kod banke kako bi se obezbedila otpimalna likvidnost kompanije, finansijsko planiranje, finansijski kontroling i regularno informisanje. Istovremeno se smanjuju svi transakcioni troškovi klijenta kod banke i optimizuje klijentov kamatni rezultat zahvaljujući kratkoročnim investicijama raspoloživog kompenzacionog salda na računu odnosno pozajmljivanju neophodnih novčanih sredstava. Uvažavajući važeću zakonsku regulativu sofisticirane usluge Cash Management-a još uvek ne mogu da se implementiraju u Srbiji. Trenutno je omogućeno klijentima da koriste osnovne usluge platnog prometa (domaćeg i međunarodnog) uključujući usluge alternativnih kanala distribucije, kreditiranja i oročenja slobodnih novčanih sredstava.
Ključne reči: Cash Management, optimizacija, profit, likvidnost, informisanje .

author  = {L. Barjaktarović},
  title   = {Cash management u Srbiji},