Uloga logičke matrice u neprofitnim projektima

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Logička matrica je sažeti prikaz projekta u kojoj je predstavljena logika projekta. Matrica je i metod upravljanja projektnim ciklusom koji kroz elemente vertikalne i horizontalne logike izražava ukupnu logiku projekta. Istovremeno je i alat za provjeru projektne logike i njegove relevantnosti, izvodivosti i održivosti. Služi kod dizajniranja, realizacije, monitoringa i evaluacije projekta. Vertikalnu logiku projekta izražava odnosom opšteg cilja, svrhe projekta, rezultata i aktivnosti, a horizontalnu mjerljivim indikatorima, izvorima njihove verifikacije, pretpostavkama i preduslovima. Matrica takođe uključuje troškove i sredstva. Logička matrica sa razlaganjem strukture projekta do nivoa aktivnosti omogućava korišćenje različitih tehnika mrežnog programiranja čime olakšava praćenje, kontrolu i evaluaciju projekta. Sa matričnom preglednosti olakšava i ocjenu projekta od strane donatora, kao i upravljanje projektnim rizicima. Obavezna je u svim neprofitnim projektima koje finansira Evropska unija. Koristan je alat u upravljanju projektom i kada nije obavezna.

author  = {M. Jovanović},
  title   = {Uloga logičke matrice u neprofitnim projektima},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,