Uticaj globalizacije i tranzicije na kulturne promene: Primer Srbije

Autori: Dušan Mojić

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

U radu se istražuje uticaj globalizacije i tranzicije na promenu kulturnih vrednosti u Srbiji, te uticaj tih eventualnih promena na sisteme, strukture i procese u organizacijama. Konkretno, proverava se teorija krosvergencije na primeru nacionalne kulture Srbije. Hipoteza krosvergencije predstavlja svojevrsan kompromis između teorija konvergencije i teorija divergencije i ona polazi od pretpostavke da na ponašanje menadžera i zaposlenih utiču istovremeno i, manje-više, podjednako snažno i tehnološka i kulturna determinanta. Rezultati uporednog istraživanja vrednosti su potvrdili da su se promene nacionalne kulture u Srbiji odvijale upravo u skladu sa hipotezom krosvergencije, pošto su se određene vrednosti promenile, dok su druge ostale iste. Naime, dok su pojedine vrednosti promenjene u pravcu, uslovno rečeno, tržišnog ili zapadnog modela (smanjenje distance moći i kolektivizma), izbegavanje neizvesnosti i, pogotovo, »ženske« vrednosti su ojačale. Rezultati istraživanja potvrđuju značaj kulturnih činilaca za organizaciju i menadžment, pogotovo u bivšim socijalističkim zemljama, u kojima se pod uticajem globalizacije i tranzicije odvijaju značajne promene kulturnih obrazaca.
Ključne reči: Srbija, globalizacija, tranzicija, kulturne promene

author  = {D. Mojić},
  title   = {Uticaj globalizacije i tranzicije na kulturne promene: Primer Srbije},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},