Balanced Scorecard kao instrument kontrolinga

Autori: Slavko Simić

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Kontroling je jedna od najznačajnijih funkcija u rješavanju konkretnih problema unutrašnjeg i vanjskog prilagođavanja preduzeća nadolazećim promjenama. Ovim radom se nastoji približiti pojam kontrolinga, i pobliže ukazati na značaj Balanced Scorecard (BSC) koji čini okosnicu kontrolinga. Kontroling koristi BSC pristup kao instrument za povezivanje strategijskog planiranja i operativnog planiranja, odnosno, proračuna troškova. BCS pristup je još uvijek nedovoljno poznat i zastupljen kod nas, te ne čudi da je rezultat istraživanja u bosanskohercegovačkim malim i srednjim preduzećima pokazao nizak nivo primjene ovog instrumenta u poslovnoj praksi. Važno je razumijevanje da, ona preduzeća koja u budućnosti budu koristili ovaj instrument kontrolinga, prilikom definisanja, a naročito kod sprovođenja strategije, mogu očekivati poboljšanje i uspješnost u poslovanju za razliku od konkurencije.

author  = {S. Simić},
  title   = {Balanced Scorecard kao instrument kontrolinga},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,