Trendovi razvoja faktoring poslova u EU

Autori: Zoran Jović

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Faktoring poslovi u zemljama današnje EU se razvijaju već 50 godina. Poznata su dva talasa implementacije faktoring aktivnosti i to prvi talas šezdesetih godina XX veka u starim zemljama sadašnje EU i drugi talas devedesetih godina u novopriključenim zemljama EU. U zemljama EU je prisutan relativno stabilan broj faktoring kompanija i primetna koncentracija faktoring aktivnosti na mali broj najvećih faktoring kompanija. Preko 90% faktoring kompanija su supsidijari poslovnih banaka ili sastavni, sektorski delovi poslovnih banaka. Od svih vrsta faktoring poslova, najzastupljeniji su faktoring sa pravom na regres, diskontovanje računa i faktoring bez prava na regres. Više od tri četvrtine faktoring aktivnosti odlazi na domaći faktoring, a manje od četvrtine na međunarodni faktoring. U 80% slučajeva, korisnici faktoring usluga su mala i srednja preduzeća koja apsorbuju 69% ukupnog obima faktoring poslova. U samo šest zemalja EU postoji direktna zakonska regulativa faktoring aktivnosti, što ukazuje da ona nije neophodna za razvoj ovih poslova. Ipak, harmonizacija pravnih propisa u vezi faktoringa na nivou EU bi pozitivno uticala na razvoj faktoring industrije u EU.
Ključne reči: faktoring, Evropska Unija, tržišno učešće, trendovi.

author  = {Z. Jović},
  title   = {Trendovi razvoja faktoring poslova u EU},