Mjerne skale i konverzije jedne u drugu

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Jedno od početnih pitanja svake statističke obrade je nivo mjerenja, odnosno tip mjerne skale na kojoj su izmjerene varijable iz dotičnog istraživanja. Teorijski uslovi korišćenja pojedinih statističkih tehnika su uglavnom jasni i, sa stanovišta istraživača restriktivni. Oni se, pored tipa mjerne skale, odnose i na vrstu distribucije po kojoj se individualne razlike pretpostavljene populacije raspodjeljuju. U praksi se zadovoljenost tih uslova obično ne provjerava, a eventualna saznanja o odstupanju se zanemaruju. Prvenstveno se zanemaruje pretpostavka normalne raspodjele i prateći uslov linearnosti veza, dok se tip mjerne skale koliko toliko poštuje. To poštovanje se, međutim, svodi na razdvajanje nominalnih varijabi od ostalih, dok se skoro rutinski ordinalne varijable obrađuju kao intervalne.

author  = {V. Simeunović},
  title   = {Mjerne skale i konverzije jedne u drugu},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,