Uticaj oscilovanja nosača modela na merenje dinamičkih derivativa stabilnosti

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

U ovom radu opisano je merenje dinamičkih derivativa stabilnosti u trisoničnom aerotunelu T-38 Vojnotehničkog instituta u Beogradu. Prikazane su jednačine za određivanje uticaja oscilovanja nosača modela na merenje statičkog i dinamičkog derivativa stabilnosti momenta propinjanja. Rezultati merenja prigušenja u propinjanju na Mahovom broju 0.6 na modelu Modified Basic Finner Model dobijeni korišćenjem novog matematičkog modela su takođe prikazani. Rezultati merenja upoređeni su sa objavljenim rezultatima dobijenim u aerotunelu AEDC (USA) i sa vrednostima dobijenim poluempirijskom metodom DMAC koja je razvijena u Vojnotehničkom institutu.
Ključne reči: aerotunel, dinamički derivativi stabilnosti, oscilacije

author  = {D. Regodić, M. Samardžić, L. Tančić and Z. Anastasijević},
  title   = {Uticaj oscilovanja nosača modela na merenje dinamičkih derivativa stabilnosti},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},