Računovodstveni tretman rizika u izveštavanju o finansijskim instrumentima

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

U ovom članku biće približnije definisan rizik, vrste rizika i njegova povezanost sa neizvesnošću u savremenom poslovanju privrednih društava. Najveći deo rizika proizilazi iz posedovanja finansijskih instrumenata, ali i iz korišćenja finansijskih instrumenata kao zaštite od određenih vrsta rizika koji nastaju iz poslovnih transakcija. Drugi deo rada je posvećen računovodstvenoj regulativi i njenoj uspešnosti da se finansijski rizik privrednog društva na odgovarajući način predstavi u finansijskim izveštajima odnosnog pravnog lica. I naposletku, razmatra se objavljivanje informacija o riziku finansijskih instrumenata i njihova uloga prilikom procene vrednosti privrednih društava.
Ključne reči: rizik, neizvesnost, finansijski instrumenti, računovodstveno izveštavanje.

author  = {G. Knežević and V. Mizdraković},
  title   = {Računovodstveni tretman rizika u izveštavanju o finansijskim instrumentima},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,