Primena koncepta sistema u procesu razvoja i projektovanja

Autori: Milenko Heleta

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

U radu je predstavljena simultana primena sistemskog inženjeringa i menadžmenta sistema kvaliteta u procesu razvoja i projektovanja proizvoda. Razvoj i projektovanje u celosti predstavljaju kreativan proces, kako po svoj strukturi, tako i po načinu dolaska do niza rešenja u kreiranju proizvoda. Sa druge strane to je jedini proces u organizaciji koji „ima pravo na grešku“ sa velikim rizikom na uspeh, posebno kada se radi o razvoju složenih proizvoda. Ovo zahteva sistemski pristup i primenu sistemskih alata u kreiranju proizvoda i procesa. Predstavljeni koncept sistema odnosi se na proizvod koji se razvija kao sistem sa funkcijama, arhitekturom podsistema i konfiguracijom podfunkcija, na sistemska tehnička i metodološka znanja u kreiranju proizvoda, kao i na sistemska znanja iz menadžmenta u vođenju procesa razvoja i projektovanja.

author  = {M. Heleta},
  title   = {Primena koncepta sistema u procesu razvoja i projektovanja},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,