Nedržavni sektor bezbjednosti - savremena bezbjedonosna dilema

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Nedržavni sektor bezbjednosti je u ekspanziji i sve više utiče na ukupne bezbjednosne prilike zemalja tržišne ekonomije, ali nema adekvatan položaj i mjesto u društvu. Pružanjem bezbjednosnih usluga, nedržavni sektor bezbjednosti, popunjava pukotine u bezbjednosnom sistemu nastale svojinskom transformacijom i napuštanjem nekih bezbjednosnih poslova od strane državnih subjekata, policije prije svega. Radi se o čitavom sistemu profitnih i neprofitnih subjekata osnovanih od nedržavnih aktera koji zainteresovanim pružaju raznovrsne bezbjednosne usluge. Danas se, funkcija bezbjednosti koju ostvaruje nedržavni sektor bezbjednosti (kompanije privatne bezbjednosti) susreće sa brojnim problemima, slabostima i neusaglašenostima. Ni danas ne postoje pravne norme kojima se privatna i korporativna bezbjednost integrišu u sistem nacionalne bezbjednosti države. Nisu definisani ni minimalni standardi zaštite i kvaliteta elemenata sistema bezbjednosne zaštite, standardi kontrole i nadzora i obavezni vidovi međusobne saradnje javne i privatne bezbjednosne strukture. Kako je riječ o jednom od sektora bezbjednosti koji učestvuje u zaštiti pojedinačne, društvene, nacionalne, pa i međunarodne i globalne bezbjednosti, neophodno mu je posvetiti zasluženu pažnju.

author  = {D. Keserović},
  title   = {Nedržavni sektor bezbjednosti - savremena bezbjedonosna dilema},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,