Primena metoda mašinskog učenja u procesu razvoja informacionih sistema

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Razvoj informacionih sistema je složen proces, koji uključuje definisanje, analizu i specifikaciju zahteva, projektovanje, implementaciju, testiranje i održavanje softvera informacionog sistema. Mnogi zadaci u procesu razvoja mogu se formulisati kao problemi učenja, za čije se (automatizovano) rešavanje mogu upotrebiti različiti metodi mašinskog učenja. U radu se razmatra primena metoda mašinskog učenja u različitim fazama razvoja informacionog sistema i daje pregled karakterističnih praktičnih problema i metoda za njihovo rešavanje. Demonstriraju se rezultati primene u nekoliko poznatih problema razvoja informacionog sistema: proceni mogućnosti višestrukog korišćenja u budućem razvoju (reusability) i proceni cene razvoja (software cost) prema COCOMO/COCOMO II modelu.
Ključne reči: razvoj informacionih sistema, mašinsko učenje, algoritmi učenja, klasifikacija, regresija

author  = {V. Miškovic},
  title   = {Primena metoda mašinskog učenja u procesu razvoja informacionih sistema},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},