Prosti brojevi u asimetričnoj kriptografiji

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Tajnost kriptosistema sa javnim ključem zasniva se na teško rješivim ili još uvijek nerješivim matematičkim problemima. Rezultat toga je da brojevi i njihova složenost imaju veoma veliku ulogu u održavanju sigurnosti sistema. Za asimetrične šifarske algoritme, kao što je RSA, po značaju se posebno izdvaja jedna klasa brojeva - prosti brojevi. Ako bi postojao efikasan algoritam za faktorizaciju prostih brojeva, sigurnost asimetričnih algoritama bila bi dovedena u pitanje. U većini asimetričnih algoritama za generisanje ključeva se koriste veliki prosti brojevi sa stotinu i više decimalnih cifara. Predmet ovog rada su metode generisanja prostih brojeva i testovi za ispitivanje da li je broj prost.

author  = {M. Veinović, B. Brkić and M. Ćajić},
  title   = {Prosti brojevi u asimetričnoj kriptografiji},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,