Mogućnost distribucije kriptoloških ključeva javnim kanalima

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

U ovom radu razmatra se mogućnost distribucije kriptoloških ključeva javnim kanalima. Polazeći od teorijskih osnova Šenonovog pojma perfektnih šifarskih sistema analiziraju se konkretna rešenja za distribuciju tajnih ključeva javnim kanalima. Komparativna analiza obuhvata kvantni protokol BB84 i Mauerov protokol zasnovan na satelitskoj distribuciji zajedničkih korelisanih slučajnih nizova. Protokol BB84 je namenjen kvantnoj distribuciji ključeva (QKD) u cilju zamene asimetričnih protokola, zahteva dva komunikaciona kanala. Prvi predstavlja jednosmerni kvantni kanal, a drugi dvosmerni javni kanal. Uočena je velika sličnost izmedju ova dva protokola. Mauerov protokol se u svojoj prvoj fazi izvodi drugačije u odnosu na prvu fazu BB84 protokola. Umesto jednosmernog kvantnog kanala uvodi se satelit koji emituje loše kopije orginalnog slučajnog binarnog niza generisanog na satelitu. Preostale tri faze BB84 protokola su identične ostalim fazama Mauerovog protokola. U radu je prikazana simulacija Mauerovog protokola i diskutovani su neki kvantitativni pokazatelji bitni za praktičnu primenljivost ovog, danas široko analiziranog i diskutovanog načina distribucije tajnih kriptoloških ključeva.
Ključne reči: razmena ključeva, javni kanali, satelitski scenario, BB84, Kvantni kanal

author  = {S. Adamović, M. Milosavljević and M. Milenković},
  title   = {Mogućnost distribucije kriptoloških ključeva javnim kanalima},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},