Generatori pseudoslučajnih brojeva

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

U ovom radu se analiziraju generatori pseudoslučajnih brojeva ( eng. pseudorandom number generator, PRNG ) – ANSI X9.17 i FIPS 186. ANSI X9.17 se koristi za generisanje ključeva kod DES algoritma, dok se FIPS 186 koristi za generisanje privatnih ključeva kod DSA algoritma. Rad opisuje primenu pseudoslučajnih brojeva u kriptografiji danas i daje pregled statističkih testova pomoću kojih se može ustanoviti stepen slučajnosti nizova generisanih pomoću PRNG. Na kraju rada se komentarišu neki tipični kriptoanalizički napadi zasnovani na statističkim slabostima psudoslučajnih nizova.
Ključne reči: generator pseudoslučajnih brojeva, ANSI X9.17, FIPS 186, tajni ključ

author  = {M. Milosavljević, M. Milenković and S. Adamović},
  title   = {Generatori pseudoslučajnih brojeva},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},