Agencija za osiguranje Republike Srpske

Autori: Marko Renovica

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

Proces tranzicije iz „samoupravnog socijalizma“ u ..., a u okviru ukupne regulative u Bosni i Hercegovini, zadao je potrebu za radikalno novim reglisanjem: privrednih društava (preduzeća), javnih preduzeća i oblasti osiguranja imovine i lica. Na taj način je, prema našim nalazima, relativno zaokružena regulativa o privrednim subjektima u Bosni i Hercegovini i u oba entiteta – Federaciji Bosne i Hercegovine i Republici Srpskoj – Brčko Distrikta BiH. Relativnost o kojoj treba voditi računa vezana je i proizlazi iz procesa prilagođavanja zakonodavstvu Evropske unije, koje nije potpuno, a i pitanje je, teorijsko i empirijski aktuelno, da li i treba da bude? Iz industrije osiguranja prvo je donet Zakon o Agenciji za osiguranje u Bosni i Hercego¬vini. Objavljivanjem Zakona o Agenciji može se s pravom zaključiti da je time počeo proces transformacija zakonodavstva iz oblasti osiguranja u Bosni i Hercegovini od entitetskih zakono¬davstava, koji su se zasnivali na zakonodavstvu bivše Jugoslavije prema zakonodavstvu Evropske unije. Taj proces u Republici Srpskoj nastavljen je donošenjem Zakona o društvima za osigu¬ranje, Zakona o posredovanju u osiguranju, Zakona o osiguranju od odgovornosti za motorna vozila i ostalim obaveznim osiguranjima od odgovornosti i osnivanjem Agencije za osiguranje Republike Srpske na osnovu Zakona o društvima za osiguranje.

author  = {M. Renovica},
  title   = {Agencija za osiguranje Republike Srpske},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},
  year    = 2010,