Spoljni dug i planiranje spoljne zaduženosti Srbije

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - VI naučni skup

U poslednje vreme mnogi parametri upozoravaju na to da Srbiji preti dužnička kriza. Pad proizvodnje, pritisak cena, ogroman budžetski i spoljnotrgovinski deficit uz povećanje spoljne zaduženosti samo su neki od indikatora koji upozoravaju da ovim segmentima treba posvetiti više pažnje. Stroga kontrola i jasan plan spoljne zaduženosti Srbije, kao i racionalna upotreba dobijenog kapitala neophodni su da bi se ostvarili optimalan rast privrede i da bi bila moguća otplata spoljnog duga. Zbog izuzetne važnosti ovog pitanja neophodno je da se u ovu problematiku uključe i daju svoj doprinos, ne samo političari i eksperti koji participiraju u Vladi Srbije i njenim finansijskim institucijama, nego i stručna i naučna javnost.
Ključne reči: spoljni dug, zaduženost, ekonomski razvoj, dužnička kriza

author  = {S. Lukić and D. Pašalić},
  title   = {Spoljni dug i planiranje spoljne zaduženosti Srbije},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},