Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - V naučni skup

Bolonjski proces je pokrenuo niz ozbiljnih turbulencija u okviru visokog obrazovanja u Evropi, pa je time zahvatio i visoko obrazovanje u Jugoistočnoj Evropi, tako da su mnogi univerziteti pokrenuli niz aktivnosti u reformisanju svojih studija. Uvodeni su novi oblici kurikuluma, koji se sve više baziraju ne samo na znanjima već i na veštinama i kompetencijama. Uvođenjem ovih instrumenata, pokrenuto je pitanje uvođenja novih instrumenata koji jačaju poziciju pojedinca na tržištu rada. Takvi oblici su diplomski atributi koji predstavljaju sintezu veština i specifičnih ekonomksih znanja i omogućavaju jačanje i same pozicije institiucije koja daje određene diplome. Posebno se ističe uvođenje diplomskih atributa kroz kurikulum i formiranje posebnih novih oblika upravljanja (formiranjem kurikularnih timova) kurikulumom, a koje se sve više ogleda u mapiranju kurikuluma. Studije ekonomije izuzetno pogoduju upravo uvođenju ovih novih instrumenata, tako da treba očekivati da će ponovo ekonomski fakulteti u ovoj regiji biti predvodnici određenih oblika reformisanja.
Ključne reči: diplomski atributi, kurikulum, Bolonjski proces, kompetencije, studije ekonomije

author  = {R. Šećibović, M. Šećibović and J. Marković},
  title   = {Uključivanje diplomskih atributa u kurikulum baziran na kompetencijama u okviru studija ekonomije},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},