Autori: Stevo Pašalić

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2010

Oblast: Sinergija - V naučni skup

Značaj ovog naučno-istraživačkog rada je u tome što sagledava postojeće stanje i daje viziju razvoja demografskih potencijala školske populacije u interakciji sa društveno-ekonomskim razvojem Srpske. Opšta hipoteza (koja proizilazi iz cilja istraživanja) je da se istraživana pojava svrstava u jednu od ključnih komponenti sveukupnog razvoja Srpske i da je ona posljedica demografije, što zahtijeva novi pristup u projekciji razvoja navedene pojave. Očekivani rezultati u ovom istraživanju imaju posebnu vrijednost za društvenu zajednicu, kao što su razvoj školske populacije na svim nivoima i međuzavisnost sa društveno-ekonomskim razvojem Republike Srpske. U istraživanju o bilansima školske populacije na svim nivoima, prati se razvoj pojave od momenta raspolaganja bazom podataka, a istraživanja trebaju po prvi puta da daju određene preporuke o usklađivanju obrazovnih profila koji se školuju na visokoškolskim ustanovama sa potrebama tržišta rada u Republici Srpskoj.
Ključne reči: populacija, kontigenti, visokoškolske ustanove, ljudski resursi

author  = {S. Pašalić},
  title   = {Demografski kontigenti mlade populacije Republike Srpske - Izazov i visoko obrazovanje},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2010},