Makroekonomska ograničenja u finansiranju zdravstvene zaštite

Autori: Zdravko Šolak

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

U mnogim zemljama u svetu odavno se već traga za uspešnim modelom finansiranja zdravstvene zaštite stanovništva, ali su i dalje, razlike u pristupima znatne. Skoro je izvesno da kraj prve decenije dvadesetprvog veka neće dneti rešenje problema. U radu je upoređen skup osnovnih pokazatelja finansiranja zdravstva na makroplanu u skupu razvijenih zapadnih ekonomija i u skupu zemalja bivšeg socijalizma. Poređenje otkriva postojanje razlika u obe grupe. Znatno je učešće direktnog plaćanja zdravstvenih usluga što je iznova pokrenulo debate o aktiviranju dobrovoljnog privatnog zdravstvenog osiguranja. Izveden je zaključak za zemlje bivšeg socijalizma: neophodno je pospešiti sopstvena istraživanja ekonomskih fenomena u zdravstvu.
Ključne reči: finansiranje zdravstva, troškovi, osiguranje, reforma

author  = {Z. Šolak},
  title   = {Makroekonomska ograničenja u finansiranju zdravstvene zaštite},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},