Transformacija domaće banke u savremenu evropsku banku

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Transformacija domaćeg bankarskog sistema podrazumeva njegovu sanaciju, ulazak inostranih banaka i razvoj finansijskih tržišta. To znači: vođenje restriktivne monetarne politike od strane centralne banke, povećanje stepena samostalnosti centralne banke, uvođenje čvrstog budžetskog ograničenja u trošenju države, sanacija bankarskog sistema i privatizacija banaka, otvaranje za ulazak inostranih banaka i drugih finansijskih institucija i uvođenje čvrstog budžetskog ograničenja kod kompanija. Takođe, podrazumeva poboljšanje menadžment funkcije na nivou banaka, koja doprinosi adekvatnoj analizi kredita i rizika, uvođenju kvalitetne interne kontrole, adekvatnom vođenju i praćenju aktive i pasive banaka. U Republici Srbiji nisu obezbeđeni optimalni modeli transformacije domaće banke u savremenu evropsku banku.
Ključne reči: transformacija, banka, bankarski sistem, upravljanje rizicima, mendžment funkcija

author  = {L. Barjaktarović},
  title   = {Transformacija domaće banke u savremenu evropsku banku},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},