Univerzalnost američke finansijske krize

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Hipotekarna kriza na finansijskom tržištu SAD produkt je neoliberalnog ekonomskog koncepta razvoja savremenih kapitalističkih država. Zahvaljujući ustrojenom globalnom sistemu kretanja roba, usluga i kapitala, čiji pravni okvir je izgrađen kroz sistem i praksu Međunarodnog monetarnog fonda, Svetske banke i Svetske trgovinske organitacije, negativni efekti nacionalne ekonomske krize dobili su mondijalističke atribute. Država je kao meru finansijskog ozdravljenja pristupila nacionalizaciji privatnih kompanija i finansijskih institucija od državnog značaja. Premda je nacionalizacija mera vezana za socijalistički period upravljanja privredom i državom međunarodni privredno pravni okvir i izgrađeni sistem odnosa upućuju na neophodnost promena, ali u okviru kapitalizma sa humanim sadržajem.
Ključne reči: tržište, finansijska kriza, neoliberalizam, globalizacija, hipoteka

author  = {N. Avramović},
  title   = {Univerzalnost američke finansijske krize},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},