Novi metodološki pristup revizije finansijskih izveštaja

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Živimo u vremenima koje karakteriše izrazita aleatornost poslovnog okruženja, koja se posebno izražava u domenu korisnosti finansijskih informacija - izveštaja. Klasičan pristup analize finansijskih izveštaja je već duži niz desetleća na marginama tzv. klasičnih „površinskih analiza” (horizontalne, vertikalne, racio brojeva, itl. ). Novi metodološki pristup baziran na primeni mašinskog učenja zasigurno širi metodološke okvire koji će svakako zameniti klasičan pristup jer ima sušastvenu prednost, a to je pronalaženje skrivenih znanja sadržanih u finansijskim izveštajima, posebno kada se radi o postupku obavljanja revizije. Metode, koje se zasnivaju na simulaciji načina rezonovanja ljudskog mozga (učenju) je dalo iznenadjujuće dobre rezultate. Ovaj prilog je pravo posvećen ilustraciji primene ovog novog metodološkog aparata na primeru kontrole tačnosti unosa podataka u komputerskoj obradi u postupku validacije internih kontrol.
Ključne reči: finansijski izveštaj, mašinsko učenje, veštačka inteligncija, multivarijantna diskriminaciona analiza, samoučenje, efikasnost internih kontrola.

author  = {L. Stanojević},
  title   = {Novi metodološki pristup revizije finansijskih izveštaja},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},
  year    = 2009,