Razvijenost opština Republike Srpske

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

U radu se razmatra demografski i socioekonomski razvitak opština u Republici Srpskoj. U obzir su uzeti određeni pokazatelji demografske vitalnosti stanovništva kao što su indeks starenja, stopa ukupnog fertiliteta, stopa prirodnog priraštaja i socioekonomski pokazatelji u koje spadaju broj zaposlenih, broj nezaposlenih, nacionalni dohodak, stanje infrastrukture – putevi, stanovi, broj telefonskih priključaka. Između vrijednosti ovih pokazatelja istraživane su međusobne zavisnosti. Osnovni metod u analizi bio je statistički metod proste linearne korelacije. Dobijeni rezultati nam ukazuju da je u toku proces homogenizacije demografskog razvitka na teritoriji Srpske, a kada je u pitanju socioekonomski razvoj, karakteristična je heterogenost između opština u Srpskoj.
Ključne reči: demografski razvitak, socioekonomski razvitak, Srpska, opštine

author  = {S. Pašalić, S. Lukić and D. Pašalić},
  title   = {Razvijenost opština Republike Srpske},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},