Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Deklaracija o pravima čoveka i građanina je najznačajniji pravno-politički akt Francuske buržoaske revolucije kojeg je usvojila Narodna ustavotvorna skupština 26. avgusta 1789. godine kao preteču prvog francuskog ustava.Utemeljena na idejama prosvetiteljske filozofije XVIII veka, Deklaracija je bila prvi pravni akt na evropskom kontinentu koji je raskinuo sa starim režimom i njegovim bezakonjima i proklamovao osnovne slobode i prava građana, te načela budućeg državno-pravnog i ustavnog poretka.U tom smislu,Deklaracija je uticala na razvoj moderne ustavnosti u svetu kao i na širenje ideja o ljudskim pravima što joj je priskrbilo univerzalni značaj koji se najpotpunije ostvaruje u formulaciji o pravima čovečanstva, tj. jednog sistema zaštite koji treba da prevaziđe nacionalne suverenitete, ograniči ekstenzivne državne prerogative vlasti,zaštiti okolinu, pospeši razvoj svih naroda, pokaže ekonomsku i kulturnu međuzavisnost svih zemalja i stvori viziju o pravima čoveka - viziju koja prevazilazi vreme jedne generacije da bi se projektovala u čovečanstvu budućih vekova.
Ključne reči: ljudska prava, ustavnost, pravna država, princip univerzalnosti, stari režim

author  = {E. Huseinspahić},
  title   = {Pravni značaj Francuske deklaracije o pravima čoveka i građanina iz 1789. godine},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},