Značaj etike u genetici

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Ništa danas, nije teže ni bolnije no izučuvati genetiku u povratiti etiku. i jedno i drugo čovjek čini za rad' boljitka drugog čovjeka i teško stiže do cilja. Genitika kao naučna oblast proučava nasljedne faktore koji utiču na ljudski razvoj. Manji stepen naučnih znanja potencira veći stepen "ničijih polja" u kojima se mnoge bolesti pripisuju heriditarnom u izgradnji ljudske sveukupnosti. Savremena nauka pokušava da pronikne u sve faktore ljudskog kontinuma i bijehevira, pa genetika sve više do-bija egzakte pozicije koje joj pripadaju suštinski. Multidisciplinarnost je deotološka pozicija pristupa svim današnjam naučnim proučavanjima pa i onim koja uključuju genetiku. Neke nauke su radikularno upletene u ljudski nastanak: psihologija, sociologija, ekonomija i etika. Druge nauke se pobočno nalaze u multidisciplinarnom dodiru nastanka: biologija, biohemija, eugenika, medicina... Veliki broj nauka prati moralno razvoj i nestanak čovjeka: andrologija, politika, ekonomija, pravo, filozofija sve do frojdovske tanatologije.

author  = {M. Novaković},
  title   = {Značaj etike u genetici},