Alkoholizam kao kriminogeni faktor vršenja krvnih delikata

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Proučavanjem problema alkoholizma bave se različite naučne discipline: socijalna politika, psihijatrija, krivično pravo, kriminologija i druge. U radu se obrađuje alkoholizam kao socijalni činilac kriminalnog ponašanja, sa posebnim osvrtom na uticaj ovog kriminogenog faktora kod vršenja krvnih delikata. U literaturi postoje neslaganja oko definisanja alkoholizma. Autor je prezentirao rezultate svog istraživanja krvnih delikata u Vojvodini izvršenih u periodu od 1996. do 2005. godine. Radi komparacije prikazani su i rezultati ranijih istraživanja ovih delikata u SFR Jugoslaviji, Srbiji, Vojvodini i Beogradu. Alkoholizam predstavlja izražen kriminogeni faktor i neizostavno se dovodi u čvrstu vezu sa vršenjem i stradanjem od krvnih delikata.
Ključne reči: alkoholizam, kriminogeni faktor, ubistva, krvni delikti

author  = {M. Marković},
  title   = {Alkoholizam kao kriminogeni faktor vršenja krvnih delikata},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},