Recesija u svjetskoj ekonomiji i njen odraz na platni bilans BiH

Autori: Milenko Stanić

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Sektor spoljne trgovine je, trenutno, izvor najvećih problema u BiH. Deficiti u spoljnoj trgovini, u dužem vremenskom periodu, podrivaju temelje stabilnosti bosanskohercegovčke ekonomije. Izvoz, za sada, pokriva samo 41 % uvoza. Ostatak uvoza je pokrivan transferima iz inostranstva, doznakama naših radnika zaposlenih u inostranstvu i finansijskim transferima po osnovu stranih investicija.Kako je ključna karakteristika savremene recesije u svijetu nedostatak novca i opšti porast kamatnih stopa, postavlja se pitanje posledica na BiH ekonomiju takvih tendencija. Nema sumnje da će ti uticaji imati posebne efekte na pojedine stavke platnog bilansa. U ovom radu je napravljena analiza promjena u pojedinim stavkama platnog bilansa i na bazi tih elemenata izvršena projekcija očekivanih trendova u BiH ekonomiji u narednom periodu. Posebna pažnja će biti posvećena promjenama u trgovinskom bilansu i s njima povezanim promjenama u kapitalnom i finansijskom računu.
Ključne reči: recesija, trgovinski bilans, platni bilans, kapitalni i finansijski račun

author  = {M. Stanić},
  title   = {Recesija u svjetskoj ekonomiji i njen odraz na platni bilans BiH},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},