Kadrovanje – kadrovska politika

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

Nema sumnje da su kadrovi jedan od najvažnijih, ako ne i najvažniji element svako organizacije. To je razlog da se pitanju kadrova u svakoj ozbiljnoj organizaciji posvećuje dužna pažnja i to kako u pogledu prijema adekvatnih kadrova, tako i u pogledu stručnog sposobljavanja kadrova koji su već raspoređeni u organizaciji. Dakle, investiranje u kadrove je zasigurno jedna od najisplativijih investicija, koja zahtijeva i ispravnu kadrovsku politiku. Kadrovska politika je u našem društvu, čini se u drugom planu, što je višestruko štetno. Ovo iz razloga što kadrovska politika podrazumijeva više povezanih aktivnosti kao što su: planiranje i utvrđivanje profila kadrova, pripremanje kadrova, njihovo privlačenje i prethodno stručno osposobljavanje, odabiranje i raspoređivanje kadrova na radna mjesta, dopunsko stručno osposobljavanje i usavršavanje u toku rada u cilju preuzimanja odogovarajućih poslova i dužnosti i sl. Cilj svake ispravne kadrovske politike je da pravi ljudi i pravi vrijednosni kriterijumi dođu do svog pravog i punog izražaja. U profilisanju kadrova značajnu ulogu treba da ima, i u pravilu ima kadrovska služba, koja učestvuje u prijemu, odabiru i izgradnji kadrova.
Ključne reči: kadar, kadrovska politika, stručno usavršavanje, kadrovska služba, kadrovanje, izgradnja kadrova, načela kadrovske politike, odabiranje kadrova, upravljanje kadrovima

author  = {D. Jovičić},
  title   = {Kadrovanje – kadrovska politika},