Nuklearna zaštita u životnoj sredini

Izdanje: Naučni skup Sinergija 2009

Oblast: Sinergija - IV naučni skup

U svetu postoji zastrašujuća količina nuklearnog oružja različite snage i moći, koje se i dalje gomila i usavršava uz stalno proširenje zemalja posednika. Ugrožavanje svetskog mira nuklearnim terorizmom, koji je poprimio globalne razmere, uticale su da većina zemalja preispita svoja doktrinarna rešenja u sistemu odbrane i da na nov način definišu bezbednosne pretnje i izazove, koji mogu u velikoj meri da ugroze nacionalne interese. Ovaj terorizam je uvek moguć, posebno u uslovima proizvodnje, transporta i sladištenja nuklearnog materijala i vodjenja terorističkog rata. Kontaminacija živih bića radioaktivnim materijama postala je ozbiljan i aktuelan problem u eri sve masovnije primene nuklearne energije u vojne svrhe. Sa eskalacijom problema u oblasti zaštite stanovništva u vanrednm situacijama, postalo je evidentno, da se većina problema, vezanih za civilnu zaštitu, ne mogu rešavati izolovanim aktivnostima pojedinih zemalja.
Ključne reči: životna sredina, nuklearni udesi, radioaktivni materijal, menadžment rizika, sistem bezbednosti

author  = {M. Zatežić, R. Biočanin and N. Milutunoović},
  title   = {Nuklearna zaštita u životnoj sredini},
  journal = {Naučni skup Sinergija 2009},